Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Rojava 1 Mayıs’ta alanlarda olacak

->

-> 73

Kuruluşlarının birinci yılını ve 1 Mayıs hazırlık çalışmalarını değerlendiren Cizîrê Kantonu Emekçiler Komitesi Eşbaşkanı Evin Paşo, 1 Mayıs günü ‘Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçi ve emekçiler federasyonu’ şiarıyla alanlarda olacaklarını duyurdu

Welat Deniz/Qamişlo-Etha

İşçi ve emekçilerin taleplerini, haklarını haykırmak için tüm dünyanın alanlara çıktığı 1 Mayıs İşçi Bayramı, Kuzey Suriye Federasyonu’nda (Rojava) da coşkuyla karşılanacak. Kantonlarda 1 Mayıs etkinlikleri için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Cizîrê Kantonu İşçiler Komitesi Eşbaşkanı Evin Paşo, Emekçiler Komitesi’nin kuruluşunun birinci yılını ve işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs hazırlık çalışmalarını değerlendirdi.

3_rojava_1_mayıs‘Devrimi yapan işçilerdir’

‘Paşo, tüm dünyadaki işçilerin İşçi Bayramı’nı kutlayarak, “1 Mayıs hiçbir ayrım ve farklılık olmaksızın işçilerin, emekçilerin bir arada mücadele günüdür” dedi. Rojava Devrimi’ni yaratan ve dahil olanların büyük çoğunluğunun işçi ve emekçiler olduğunu söyleyen Paşo, Baas rejimindeki işçi mücadelesine atıfta bulundu: “İsim olarak sendikal mücadele vardı ama işlevsiz, kağıt üzerinde yer alıyordu.” Rejimin, işçilerin haklarını ellerinden almak için sendikalar kurdurduğunu hatırlatan Paşo, “Rojava Devrimi başladığında işçilerin, emekçilerin örgütlenmesinin ne kadar yakıcı bir sorun olduğunu ve ne kadar gerekli olduğunu gördük” dedi. Paşo, işçilerin sorunları karşısında ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Emek özgürlüktür” sözlerini kendilerine şiar edindiklerini kaydetti.

Mücadele etme günü

1 Mayıs İşçi Bayramı ile Rojava İşçiler Komitesi’nin kuruluşunu bir arada kutladıklarını kaydeden Paşo, “1 Mayıs günü alanlara çıkma günüdür, mücadele etme günüdür ve haklarını isteme günüdür. Tabii ki Baas rejiminin on yıllardır işçilere yönelik uyguladığı özel politikalar ve zihniyetini bir iki sene içerinde kırmak mümkün değil. Ama işçiler ve emekçiler bunu başaracak güçtedir” diye konuştu. Rojava’da gerçekleştirecekleri 1 Mayıs kutlamalarına dair bilgi veren Paşo, etkinlikler kapsamında ziyaretler, seminerler, işçi buluşmaları gerçekleştireceklerini aktardı. Paşo, 1 Mayıs günü ise “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçi ve emekçiler federasyonu” şiarıyla alanlarda olacaklarını vurguladı.

Birlikteliğe çağrı

Paşo, “Rojava devrimimizi güçlendiren federasyon çalışmaları ve Kuzey Kürdistan’da yürütülen mücadele bizim için büyük bir güç ve ilham kaynağıdır. Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın İmralı zindanındaki direnişi bizim için çok önemli. Dolayısıyla bu konular 1 Mayıs’ın gündemidir” dedi. Hiçbir gücün, işçi ve emekçilerin gerçekleştirdiği Rojava Devrimi’nin önünde duramayacağını kaydeden Paşo, “Çağrımız bütün işçilere ve emekçilere: Kendi emeklerine ve sendikalarına, haklarına sahip çıkmalılar. Çünkü Federasyon’un temelini işçiler ve emekçiler oluşturuyor. Bütün işçileri Federasyon için birlikte güç olmaya çağırıyorum” çağrısında bulundu.